Dátum: 2024 április 19. (péntek) | Emma

hírek

A budapesti Nemzetközi Nyílt Atlétika Bajnokság eredményei!

A Budapesti Atlétikai Szövetség Fővárosi Önkormányzat támogatásával a hétvégén 15 ország versenyzőinek részvételével negyedik alkalommal rendezte meg a Budapest Open – Schulek Ágoston Emlékversenyt, Budapest Nemzetközi Nyílt bajnokságát.

A nemzetközi verseny megrendezéséhez kiváló feltételeket biztosított az Ikarus BSE Atlétikai Centruma (XVI. ker. Bátony u. 1 – 33.), amely a XVI. kerület Önkormányzat fenntartásával öt éve folyamatosan fejlődik és a térség színvonalas sportközpontjává vált. Az EAP (Europe Athlétisme Promotion) versenysorozatába tartozó kétnapos program szombati versenyei megadták az atlétikai hétvége alaphangulatát, amelyről a hazai és külföldi résztvevők gondoskodtak.

A rangos viadal, - amely a MASZ volt elnökének, Dr. Schulek Ágostonnak; a volt kiváló kalapácsvetőnek, Vörös Sándornak; és a volt válogatott négyszázasnak, eredményes edzőnek, Majercsik Mihálynak is emléket állít -  idén is a MASZ Magyar Liga  - külön is díjazott - sorozatának része. A Budapest Open verseny alkalmat adott olimpiai- és EB szintek teljesítésére is, de a rendezők abban biztosak voltak, hogy az idei ranglisták átírásra kerülnek a hétvégén.

A kétnapos versenyre a nevezők száma 1100 főt is meghaladta, a hazai résztvevők között az élvonalat olyan atléták reprezentálják, mint Pars Krisztián, Márton Anita, Orbán Éva, Gyurátz Réka, Fertig Fruzsina, Pásztor Bence, Hudi Ákos, Halász Bence, Szabó Barbara, Kazi Tamás és társaik.

Szombaton, Mátyásföldön, a Budapest Open - Schulek Ágoston emlékverseny  sok indulót állított rajthoz, az érdeklődő szakmai közönség több jó eredményt láthatott. A színvonalas 100 méteres gát döntőben a MASZ elvárt Európa bajnoki tudásszintjén  belüli időeredménnyel ért célba Kerekes Gréta és Kozák Luca. A DSC-SI fiatal vágtázói már az előfutamban megjavították eddigi legjobbjukat, majd a döntőben ezt is megfejelve, a győztes Kerekes Gréta 13,15 mp, a második Kozák Luca 13,20 mp idővel ért célba - amellyel beállította az U23 csúcsot is! - , a bronzérmes romániai Nesterius Anamária előtt/13,28 mp.

Egyéni csúccsal nyerte a távolugrást Virovecz István/ 780 cm és legjobbját futotta a 200 méter döntőjében a junior Szabó Dániel/21,41 mp. A rövidebb vágtatávot 10,43-al nyerte Sipos János; szoros befutóban győzött nyolcszázon Kovács Benjamin/1:49,42 p. Idei legjobbat futott a 100 m döntőben Kaptur Éva/11,65 mp és Nguyen Anasztázia/11,68 mp. mindkét rövidtávú női fináléban jól teljesítettek a fiatalok. Első helyen végzett magasugrásban Szabó Barbara/187 cm és súlylökésben Márton Anita/17,55 m.

A felnőtt versenyszámokban nyolc külföldi győzelem született. Kettős indiai sikert hozott mindkét gerelyhajítás: 1. Singh Shivpal 76.74/ 1.Rani Annu 54,24 m. Kalapácsvetésben a brit Bennett Chris/ 76.45 m és az Új-Zéland-i Julia Ratcliffe/ 68,13 m dobta legmesszebbre a szert. A szoros női versenyben Gyurátz Réka/68,06 – Orbán Éva/67,47 – Fertig Fruzsina/ 67,29 m volt a további sorrend. A spanyol Silvia Sanchez Carmen 23,78-al volt a leggyorsabb 200 méteren. Négyen értek célba 2:10 alatt 800 méteren, győzött a szlovák Alexandra Stukova/2:04,26 p – Kéri Bianka előtt/2:05,13 p.

Jó eredményekkel folytatódott vasárnap Budapest Nemzetközi Nyílt Bajnoksága  az Ikarus BSE Atlétikai Centrumában. A megrendezett 17 felnőtt egyéni versenyszámban egy országos csúcs született, további három győztes egyéni csúcsot ért el, heten pedig idei legjobbjukkal állhattak fel a dobogó tetejére.

Az eredmények élére kívánkozik Helebrandt Máté  10000 méteres gyaloglása, melynek végén – szintén olimpikon versenytársai előtt – 39:56,02  perces idővel, elsőként áttörve a negyven perces határt, új országos csúccsal ért célba. (Eddigi: Urbanik Sándor 40:00,0 p – 1985) Második Venyercsán Bence 42:18,33 p. – harmadik Srp Miklós 42:54,02 p./ecs.

Ketten is az EB szinten belül értek célba a női 3000 méteres akadályfutásban. Megerősítette a már elért szintes eredményét és három másodperce megközelítette az olimpiai elvárást a versenyszám előtt már 1500 méteren is győztes Kácser Zita/ 9:48,06 p. ecs. - és először teljesítette az amszterdami limitet Gyürkés Viktória/9:49,70 p.

Két induló is 16 méter fölé került hármasugrásban. Legmesszebb László Dávid  ért talajt, 16,18  méteres egyéni csúccsal előzte meg Galambos Tibort/16,03 m. ecs. Női távolban négyen ugrottak hat méter felett, beállítva eddigi legjobbját a junior Bajnok Eszter  győzött/629 cm  - Schmelcz Fanny/623 cm és Lesti Diána 98 előtt/612 cm.

Két centiméterre megközelítve egyénijét nyerte a magasugrást Bakosi Péter/ 221 cm – javuló eredménnyel győzött négyszázon Deák Nagy Marcell/ 47,60 mp  – eddigi legjobbját futotta 1500 méteren Kiss Gergő/3:48,78 p.

A 3000 akadályt a táv nagy részében egyedül teljesítette Juhász Balázs/8:56,37 p. –  a Koroknai  testvérek szép versenyt vívtak 400 gáton, elsőként Tibor  ért célba/50,75 mp – a sérülés után visszatért Máté előtt/51,68 mp.

A teljes hazai élmezőny dobókörbe lépett a férfiak diszkoszvető számában, amelyet Kővágó Zoltán nyert meg/62,17 m – a szintén hatvan méter felett teljesített Szikszai Róbert előtt/61,48 m. A nők versenyében Kerekes Dóra vehette át az aranyérmet/52,17 m. Súlylökésben a fokozatosan javuló Kürthy Lajos 18,09  méterrel volt a legjobb.

Jól futottak a fiatal női négyszázasok, síkon is – gáton is. Az olimpikon Kovács Barbara 23:04,23-al teljesítette az 5000 méteres gyaloglást, Krizsán Xénia  hárompróbázott, Zsivoczky-Farkas Györgyi  egyéni számokban állt rajthoz.